ייפוי כוח נוטריוני

יפוי כוח, על פי הגדרתו, הינו מסמך אשר מאפשר לאדם מסוים לבצע פעולות מסוימות עבור אדם אחר, כאשר אותו אדם המעניק את ייפוי הכוח עושה זאת מרצונו החופשי.

במקרים מסוימים, כמו למשל במקרה שבו אדם מסוים מעוניין שמישהו אחר יאסוף עבורו דבר דואר ממוקד החלוקה, אין צורך להעביר את מסמך ייפוי הכוח דרך נוטריון וחתימה של מייפה הכוח בצירוף תעודת הזהות שלו – בהחלט מאפשרת את איסוף החבילה על ידי מיופה הכוח. 

אבל, ישנם מקרים אחרים בהם החוק מאפשר לגוף המקבל את ייפוי הכוח לאפשר למיופה הכוח לבצע פעולות מסוימות אך ורק אם ייפוי הכוח חתום על ידי נוטריון. שמו המקצועי של יפוי כוח מסוג זה הוא יפוי כוח נוטריוני.

מתי נדרש ייפוי כוח נוטריוני?

יפוי כוח החתום על ידי נוטריון נדרש בשני מקרים:

  1. יפוי כוח כללי – מסמך המאפשר למיופה הכוח לבצע את כל הפעולות הדורשות את חתימתו של מייפה הכוח במקומו. מסמך כזה נדרש פעמים רבות בשל מחלה של מייפה הכוח אשר עלולה לפגום בכשירותו הפיזית או הנפשית לחתום על מסמכים, אבל גם בגלל סיבה אחרת כמו למשל מגורים בחו"ל.


  2. יפוי כוח בעסקת נדל"ן – במקרה שבו מתקיימת עסקת מקרקעין הדורשת את אישור הטאבו, הדבר מחייב ייפוי כוח נוטריוני. זאת משום שעסקה כזאת היא עסקה אשר ערכה הכספי גבוה מאוד, ולכן חשוב מאוד להבטיח שמייפה הכוח אכן מאשר למיופה הכוח לבצע פעולות בשמו. יפוי כוח זה נקרא יפוי כוח בלתי חוזר, ומטרתו היא העברה מלאה של הזכויות בנכס על שמו של הקונה, לאחר שהמוכר קיבל את מלוא התשלום עבורו. את יפוי הכוח מסוג זה אפשר לבטל בנסיבות חריגות בלבד אך ורק על ידי בית משפט ורק אם נמצא שיש בו פגם חריף כמו למשל הוצאתו במרמה.

חשוב לזכור, כי בכל אחד מהמקרים הללו לא יתקבל יפוי כוח אשר אינו חתום על ידי נוטריון. על מנת להימנע מעיכובים ומאי נעימויות, כל אימת שניצבים בפני מקרה כזה יש לפנות לנוטריון מוסמך אשר יכול, בחתימתו, לאשר את ייפוי הכוח.

האם ניתן להוציא יפוי כוח מוגבל בזמן?

בתחילת דרכו של ייפוי הכוח הנוטריוני, לא היה לו תאריך תוקף והוא היה תקף לזמן בלתי מוגבל.

יתרה מזאת, יפוי כוח בלתי חוזר, כפי שתואר מעלה, היה כזה שהמשיך הלאה גם לדורות הבאים.

למרות זאת, בגלל ההכרה בצורך להגביל את תוקפו של אישור זה, החליטה ועדת הנוטריונים שאין כל מניעה חוקית שתאסור זאת.

על מנת שזה יקרה, חשוב מאוד לציין בכותרת המסמך עצמה, שמדובר ביפוי כוח שתוקפו מוגבל עד לתאריך מסוים שיצוין בצורה ברורה.

מהי עלותו של יפוי כוח נוטריוני?

תקנות הנוטריונים מציינות תעריפים מאוד ברורים לשכר הטרחה של נוטריון עבור השירות של הוצאת יפוי כוח. הסכומים שנקבעו בתקנות הם:

  • אימות חתימה של אדם יחיד כחותם ראשון – 167 ש"ח + מע"מ.
  • חתימה של חותם נוסף על אותו מסמך (כל חתימה בנפרד) – 66 ש"ח + מע"מ
  • הוצאת עותק נוסף של יפוי כוח נוטריוני – 66 ש"ח + מע"מ

על פי תת סעיף 5 של סעיף 34 בחוק הנוטריונים, כל נוטריון המציע את השירות בתעריף אחר – יואשם בעבירת משמעת.

ביטול יפוי כח נוטריוני

על פי תקנה 5 בחוק הנוטריונים, יכול מי שביקש לייפות את כוחו של אדם אחר לבצע עבורו פעולות – לבטל את יפוי הכוח בכל מועד שיחפוץ.

למרות זאת, ביטול יפוי כוח נוטריוני אינו דבר של מה בכך ומצריך ממייפה הכוח להצהיר אודות הביטול בפני הנוטריון עצמו, או להצהיר על כך בכתב ולאמת את התצהיר בחתימתו של נוטריון אחר.

ברגע שהנוטריון שערך את יפוי הכוח או אימת אותו קיבל הודעה על ביטולו, הוא חייב על פי חוק לרשום הערה על גבי העותק של יפוי הכוח אשר מציינת בצורה ברורה כי תוקף המסמך בוטל, תוך ציון תאריך קבלת ההודעה.

מעתה ואילך, כל עותק נוסף שיוציא הנוטריון ליפוי כוח זה, חייב לכלול את ההערה בדבר ביטולו.

משרדנו מעניק שירות נוטריון בשפות ספרדית / אנגלית / מעל 30 שנות ניסיון

משרד עורכי דין ונוטריון גרוס אפלמן מתמחה בתחום של ייפוי כוח נוטריוני ומספק את השירות מזה שנים רבות במקצועיות ואחריות.

אם אתם נדרשים לייפות את כוחו של אדם אחר לטובת ביצוע פעולות מסוימות הנדרשות לכם ו/או אם אתם מעוניינים להיות מיופי הכוח של אדם אחר – צרו עמנו קשר טלפוני או דרך האתר ונשמח לעמוד לשירותכם.

לקביעת פגישה נא למלא פרטים

Call Now Button03-9790000
דילוג לתוכן