עורך דין צווארון לבן

"יֵשׁ מוֹסָד אֱנוֹשִׁי אֶחָד הַמַּשְׁוֶה אֶת הַקַּבְּצָן עִם רוֹקֶפְלֶר, אֶת הַשּׁוֹטֶה עִם אַיְינְשְׁטַיְן, וְאֶת הַנִּבְעָר מִדַּעַת עִם נְשִׂיא מִכְלָלָה כָּלְשֶׁהִי. מוֹסָד זֶה, רַבּוֹתַי, הוּא בֵּית הַדִּין " (עו"ד אטיקוס פינץ', "אל תיגע בזמיר", הרפר לי).

המונח "עבירות צווארון לבן" הפך בשנים האחרונות למושג רווח במשפט הפלילי. תחת הביטוי "עבירות צווארון לבן" נכללות שורה ארוכה של עבירות אשר מבוצעות על ידי חשודים/נאשמים בעלי מעמד חברתי וכלכלי גבוה. לא אחת, מדובר באנשים נורמטיביים מן היישוב, נעדרי כל עבר פלילי, אשר מילים כדוגמת "כתב אישום", "הרשעה" או "מעצר" רחוקות מהם כרחוק מזרח ממערב.

רבים מלקוחותינו במשרד עורכי דין גרוס אפלמן, המספק שירותים מקצועיים של עורך דין צווארון לבן, מגיעים אלינו כאשר הם מתמודדים לראשונה בחייהם עם חקירה פלילית, לא כל שכן כתב אישום (ובו חשיפה מסוכנת לקנס גדול, פיטורים ואפילו מאסר מאחורי סורג ובריח). מדובר לצערנו בעקב אכילס ידוע לגבי עבריינות צווארון לבן. כשהחשוד/הנאשם איננו בקיא ברזי המשפט הפלילי, ובמקרים רבים הוא אף בטוח שלא נפל בו רבב ("הצדק יצא לאור"), אלו יסודות מבוססים לביצוע טעויות קריטיות. בפרט בישראל שבה אחוזי ההרשעה עומדים על למעלה מ-95%.

בכל הנוגע לעבירות צווארון לבן, האקדח שהופיע במערכה הראשונה, עלול בהחלט לירות במערכה האחרונה. זאת כל אימת שהחשוד/הנאשם לא ישכיל לפנות בהקדם וללא דיחוי לעורך דין צווארון לבן.

מהן עבירות צווארון לבן?

המושג "עבירות צווארון לבן" איננו נמצא בחקיקה מפורשת\ ומדובר ב"שם סל" לשורה ארוכה של עבירות אשר או שהן מבוצעות על ידי בכירים (בעלי עסקים, בעלי מניות, מנהלים, עובדים בכירים וכדומה), או שהן מבוצעות בענפי "צווארון לבן" כמו חברות היי-טק, תאגידים בנקאיים, חברות ביטוח, בתי השקעות וכדומה.  

העבירות מתחלקות לכמה סוגים שכיחים. סוג נפוץ אחד הוא עבירות מיסוי ועבירות כלכליות. תחת הגדרה זו נכנסות למשל עבירות מס הכנסה, עבירות מע"מ, הלבנת הון וכו'. עבירות אחרות מאפיינות את המגזר הציבורי ו/או את הדינמיקה שבינו לבין המגזר הפרטי. למשל, מרמה, הפרת אמונים, שוחד, הטיית מכרז, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועוד.

בשנים האחרונות, עם התגברות הטכנולוגיה, נכללות תחת עבירות צווארון לבן גם עבירות מחשב ואינטרנט. בין אם מדובר בעבירה "רגילה" שמבוצעת באמצעים טכנולוגיים (כמו פדופיליה או גניבה), ובין אם עבירה שמתמקדת במחשב כמו חדירה ופריצה לרשת מחשבים.

הרשימה שצוינה לעיל איננה רשימה סגורה. עבירות צווארון לבן כוללות עוד סקאלה רחבה מאד של עבירות, וקצרה היריעה מלתאר את כולן.

שירותיו של עורך דין צווארון לבן

במשרד עורכי דין גרוס אפלמן, המתמחה בייצוג בתחום הצווארון הלבן, אנו מתייחסים לסוגיה מכל הזוויות האפשריות. אנו מודעים לכך שמשפט פלילי יכול לגרום לנאשם/לחשוד נזק רב, הרבה מעבר לקנס או חו"ח מעצר/מאסר. הרשעה בעבירות צווארון לבן עלולה להטיל כתם בל יימחה, ולגרום לפגיעה אנושה בחייו המקצועיים של האדם שהורשע. שנית, מכיוון שברוב המקרים עסקינן באנשים נורמטיביים, אשר בסיטואציות רבות כלל לא חושבים שביצעו כל עבירה (וייתכן שבצדק חושבים כך), אנו מלווים את הלקוח לכל אורך הדרך. כולל בצעדים המקדימים ואפילו בטרם נפתחה חקירה או הוגש כתב אישום.

כך או כך, בכדי להתמודד באופן ראוי עם אירוע שכזה, יש לפנות בהקדם לקבלת שירותים משפטיים מעורך דין המתמחה בתחום עבירות צווארון לבן. זאת על מנת לנתח לעומק ולרוחב את הנסיבות הרלבנטיות, להצליב אותן אל מול החקיקה הדווקנית הנוגעת למקרה, להתחקות אחר הפסיקה העדכנית בתחום, ולשרטט אסטרטגיה משפטית הוליסטית מא' ועד ת'.

כמשרד עורכי דין העוסק בתחום מזה שנים רבות, ואשר נטל חלק גם בתיקים מורכבים ומאתגרים, אנו נדע להציג בפני הלקוח את מלוא האפשרויות אשר עומדות על הפרק. מהם הסיכויים להיאבק על זיכוי, האם ניתן להמיר את העבירות בכתב האישום לעבירות במדרג חומרה נמוך יותר, האם רצוי לנהל עם התביעה מו"מ להסדר טיעון הוגן, מהן ההשלכות הצפויות על הנאשם/החשוד בהרשעה עתידית וכו'.

Call Now Button03-9790000
דילוג לתוכן