הסכם פרישה למנהלים בדרג בכיר בארץ ובחו"ל

מהי פרישה מוקדמת מרצון? מה המשמעות של סירוב עובד לפרוש מרצון ומדוע חשוב להיוועץ בעורך דין?

בדומה להסכם עבודה, אשר תנאיו נבדקים בדקדקנות על ידי העובד, טרם הוא מתחיל את עבודתו במקום העבודה החדש, ישנה חשיבות רבה לבחון את תנאיו של הסכם הפרישה לעובד, ולוודא כי התנאים הולמים את רצון העובד ואת זכויותיו.

ליווי של עורך דין המתמחה בהסכמי עבודה ובהסכמי פרישה, יסייע לעובד לקבל את מעטפת ההגנה לה הוא זקוק, ולפרוש בתנאים המיטיבים איתו בצורה המקסימלית – במידת האפשר.

מהו הסכם פרישה?

הסכם פרישה הוא הסכם לפרישה מוקדמת מרצון של העובד ממקום עבודתו, בטרם הגיעו לגיל הפרישה החוקי, 62 לאשה ו-67 לגבר. (ע"פ חוק גיל פרישה, תשס"ד-2004).

הסכם פרישה מרצון הוא, למעשה, הסכם קיבוצי בין מעסיק לבין ארגון עובדים, שנחתם במקום עבודה מאורגן.

הסכמי פרישה נחתמים לרוב במסגרת תוכניות לעידוד פרישה מוקדמת, אשר המעסיק מציע לעובדים.

במסגרת הסכם פרישה, העובד מקבלים תנאי פרישה משופרים, אשר אמורים 'לפצות' על התקופה ממועד הפרישה המוקדמת ועד גיל הפרישה ע"פ החוק.

כך למשל, ניתן לראות בשנים האחרונות כי הבנקים הגדולים (לאומי ופועלים, למשל) הציעו תכניות פרישה מוקדמת למאות ואף אלפי עובדים.

מדוע מוצעים הסכמי פרישה לעובדים?

לעתים מעסיקים מציעים לעובדים הסכמי פרישה מסיבות של התייעלות: הצורך בפיטורי צמצום או כדי לרענן את מצבת העובדים בארגון, הווה אומר: להחליף עובדים ותיקים, אשר לא אחת שחוקים מעבודתם ועלות שכרם גבוהה, בעובדים חדשים, אשר עלות שכרם נמוכה יותר, והכישורים שלהם עדכניים יותר ועולים בקנה אחד עם צרכי מקום העבודה.

סירוב להסכם פרישה מרצון

נשאלת השאלה, האם עובד יכול לסרב להסכם פרישה מרצון. התשובה לשאלה איזו אינה פשוטה. מחד, הסכם פרישה מרצון, כשמו כן הוא, וכמו כל הסכם, חייב להיחתם מרצון ע"י העובד וללא כפיה מצד המעסיק.

עם זאת, חשוב לציין כי לפעמים הסכמי פרישה מרצון נכפים במידה מסוימת על העובדים, שכן סירוב לחתום על ההסכם עלול להעמיד אותם במצב של פיטורים בהמשך ע"י המעסיק, תוך קבלת תנאים הרבה פחות טובים מאלו שהוצעו בהסכם הפרישה מרצון.

גם בית הדין לעבודה קבע בעבר, כי עובד שסירב לחתום על הצעת הפרישה המקורית, לא יוכל לדרוש את התנאים שפורטו באותה הצעה.

יצוין, כי במסגרת חתימת הסכם הפרישה, בדרך כלל העובד נדרש לחתום גם על כתב ויתור על זכויות עתידיות.

לייעוץ משפטי ותיאום פגישה מלאו פרטים

חשיבות בדיקת הסכם פרישה ע"י עו"ד

אם הוצעה לכם פרישה מרצון, כדאי שתפנו לעורך דין, אשר יבחן אתכם את תנאי הסכם הפרישה מרצון.

חשיבות הבדיקה של כל פרט ופרט בהסכם היא רבה, שכן ההסכם ישפיע על עתידו הכלכלי של העובד – בכלל זה גם על עובדים בשדרה הניהולית.

בהסכם ישנם תחומים רבים בהם רוב העובדים אינם בקיאים: משפטיים, פיננסיים, מיסויים ועוד, ולכן חשוב מאוד להיוועץ בעורך דין אשר מתמחה בדיני עבודה ואשר יש לו נסיון בהתמודדות עם הסכמי פרישה מוקדמת מרצון.

 

משרד עו"ד גרוס-אפלמן מתמחה בדיני עבודה ובעל נסיון רב בליווי עובדים החלט משלב הקליטה לעבודה ועד לשלב הפרישה.

Call Now Button03-9790000
דילוג לתוכן