ייצוג משפטי עבירות מס הכנסה

עבירות מס הכנסה יכולות להיות מהותיות או טכניות, בכל מקרה בשני המקרים בעבירות חמורות אשר הדין הפלילי בישראל איננו מקל בהן ראש. נהפוך הוא. אורגנים, חברות ובעלי עסקים המורשעים בעבירות מס עלולים להתמודד עם תשלומי קנס גבוהים במיוחד, שלעיתים הם גבוהים וחסרי פרופורציה ביחס לסכומים שעומדים בבסיס העבירה, ובמקרים מסוימים אף לעמוד בפני מאסר מאחורי סורג ובריח.

הרשעה עבירות מס – השלכות

מעבר לכך, הרשעה בעבירות מס הכנסה "מקפלת" בחובה השלכות עסקיות ואישיות. החל מאי יכולת לעמוד בתנאי סף להגשת מועמדות למשרות או מכרזים, וכלה בשלל "סנקציות" שיכולות ללוות את המורשע לאורך כל פעילותו העסקית, ולעיתים אף בחייו האישיים.

הדברים רלבנטיים גם במקרים בהם החשודים/הנאשמים סבורים שלא נפל פגם כלשהו בהתנהלותם וכי הם פעלו בתום לב שאיננו עולה כדי עבירה פלילית. לא אחת, וניתן אף לומר בחלק גדול מהמקרים, עבירות המס מבוצעות על ידי אנשים נורמטיביים מן היישוב שמוצאים עצמם לראשונה בחייהם חשודים בעבירות פליליות. אותם נישומים לא שיערו בנפשם כי תוצב מעל לראשם החרב המתהפכת של הרשעה פלילית, לרבות האפשרות של מאסר בפועל.

התפתחות לאחר סיום חקירה פלילית

בקליפת אגוז נפרט להלן את ארבע האפשרויות העומדות בפני הרשויות לאחר סיום החקירה פלילית בעבירות מס:

  • סגירת התיק ללא הטלת סנקציה פלילית על הנישום.
  • קנס מנהלי (ענישה "מעין פלילית").
  • כופר כסף בכפוף להחלטת וועדת הכופר.
  • כתב אישום.

ככל שהוגש כתב אישום, ישנם מספר נתיבים אפשריים. הנאשם יכול להיאבק על חפותו בערכאות (אך גם להסתכן בהרשעה, כזו או אחרת) או להגיע להסדר טיעון מקל בהתאם לנסיבות המקרה. לעתים קרובות, גם כאשר הצדדים ינהלו את ההליך בערכאות, יפנה בית המשפט את הצדדים להליך גישור או שיציע לצדדים לנסות ולהגיע להסכמות במסגרת הסדר טיעון.

ייצוג משפטי בעבירות מס (טכניות ומהותיות)

כאמור לעיל, עבירות מס הכנסה אינן מקשה אחת. כל עבירה נבחנת בהתאם לשורה ארוכה של פרמטרים, בין אם מדובר במהות העבירה, בסכומי הכסף המדוברים בה (דין פרוטה איננו בהכרח דין מאה), בין אם מדובר בזהות מבצע העבירה (לדוגמה – עבר פלילי בתחום הצווארון הלבן) ומשך הזמן שבו בוצעה העבירה.  

את עבירות המס נהוג לחלק לשני מישורים:

עבירות טכניות – עבירות מס שמבוצעות במודע או שלא במודע ואין מאחוריהן מחשבה או כוונה פלילית ברורה. למשל, אי הגשת דו"ח שנתי בכלל או אי הגשת דו"ח שנתי במועד, אי הגשת דוחות תקופותיים למס ערך מוסף (מע"מ), אי העברת ניכויים למס הכנסה, אי ביצוע ניכוי מס במקור וכדומה. הרשעה בעבירות מס טכניות איננה דורשת הוכחת כוונה פלילית והן נחשבות בדרך כלל לעבירות "קלות" יותר. יחד עם זאת, גם כשמדובר בעבירות טכניות, צפוי הנישום לעונשים כבדים שיכולים להגיע עד כדי מאסר בפועל.

עבירות מהותיות – עבירות מס מהותיות הן עבירות במדרג חומרה גבוה יותר, אשר רובן מסווגות בתור עבירות מסוג "פשע". כתבי אישום בגין עבירות אלה מלווים תדיר בדרישה של התביעה לגזר דין חמור ולמאסר בפועל. בין עבירות המס המהותיות ניתן למנות עבירות כדון, העלמת מס, ניהול פנקסי חשבונות כוזבים, הסתרת/השמטת הכנסות, הברחת נכסים, הגשת דוחות כוזבים לרשות המסים ועוד.

חשיבות הייעוץ משפטי בעבירות מס

במידה שהוזמנתם לחקירת מס, ואפילו אם אתם רק "צופים" כי חקירה כאמור עומדת להיפתח, רצוי לפנות בהקדם וללא דיחוי לקבלת ייעוץ משפטי. חקירת מס היא חקירה לכל דבר ועניין, וללא ייצוג משפטי הולם אתם עלולים להפליל את עצמכם ו/או להחמיר את מצבכם.

משרד עורכי דין גרוס אפלמן מלווה לקוחות רבים בתחום הצווארון לבן, לרבות בעבירות מס. במשרדנו עורכי דין המתמחים בתחום המיסוי, לרבות בהיבטיו הפליליים. המשרד מעניק ללקוחותיו ייצוג דיסקרטי, אישי וצמוד, ועומד לימין עסקים קטנים ובינוניים, חברות, תאגידים ויישויות משפטיות נוספות.

עניינו של הלקוח מטופל על ידי השותפים הבכירים במשרד, בנאמנות, אמינות, יצירתיות וקוהרנטיות. המשרד הינו בעל ניסיון עשיר בטיפול בשלל עבירות המס, טכניות או מהותיות. למשרדנו שורה של הישגים והצלחות בתחום עבירות המס, לרבות הסדרים ראויים מול רשויות המס, ביטול כתבי אישום ופסקי דין מזכים בערכאות משפטיות.   

Call Now Button03-9790000
דילוג לתוכן